Przebieg loterii
Przystąpienie do udziału w loterii
Wszelkie szczegółowe informacje na temat danej loterii muszą być zawarte w regulaminie gry, którego projekt należy złożyć wraz z wnioskiem o zezwolenie w odpowiednim urzędzie. Musi tu być określone, gdzie i w jakim terminie będzie można przystąpić do udziału w loterii, a więc w jaki sposób będą sprzedawane losy (loteria fantowa lub pieniężna) lub towary czy usługi uprawniające do udziału w grze (loteria promocyjna). Z kolei w przypadku loterii audioteksowej regulamin musi podawać informacje, kiedy i w jaki sposób (SMS i/lub połączenie telefoniczne) będzie można zgłosić swój udział w loterii.
Losowanie nagród
Druga równie ważna sprawa, to postanowienia dotyczące tego, jak przeprowadzone zostanie losowanie. Jeśli loteria przeprowadzana jest w oparciu o losy, możliwe są 2 scenariusze. Nagroda może być przypisana do konkretnego losu – gracz sprawdza zakupiony los i natychmiast wie, czy coś wygrał, a jeśli tak, to co dokładnie. Jest jedno „ale”. Jeśli uczestnik wylosuje nagrodę główną na początku gry, inne osoby mogą zrezygnować z wzięcia udziału w loterii. Drugi scenariusz przewiduje przeprowadzenie losowania w wyznaczonym terminie już po zakończeniu sprzedaży losów (wygrywają te losy, których numerki zostaną wylosowane). Losowanie może odbyć się przy użyciu np. specjalnej maszyny czy programu komputerowego, jednak w obu przypadkach konieczna jest ich wcześniejsza rejestracja. Można też przeprowadzić tradycyjne losowanie ręczne. Druga formuła realizacji losowania jest też stosowana w przypadku np. loterii promocyjnych (czyli losowanie odbywa się po zakończeniu sprzedaży produktów itp., których nabycie uprawnia do uczestnictwa w loterii).
Warto też wiedzieć, że loteria nie musi mieć sztampowej formy klasycznego losowania. Ciekawym przykładem może być „American Duck Race”. Pomysł polega na tym, że udział w loterii polega na kupieniu gumowej kaczki, która ma indywidualny numer. Następnie wszystkie kaczki są wrzucane do rzeki. Zwycięzcą jest ten uczestnik gry, którego kaczka jako pierwsza dopłynie do wyznaczonej mety. Jak widać, kreatywność ma przy organizacji loterii spore pole do popisu.
Wydanie nagród
To, w jaki sposób zostaną wydane nagrody, też musi być zapisane w regulaminie. Czy do odbioru nagrody wystarczy okazać np. los czy trzeba go oddać, czy gracz musi stawić się osobiście, czy może wyznaczyć swojego pełnomocnika, co w przypadku, gdy los jest zniszczony itp. Oczywiście poza tymi podstawowymi zasadami loterii w regulaminie muszą znaleźć się też inne zapisy, np. dotyczące rozpatrywania reklamacji czy sposobu, w jaki organizator zapewni uczciwy i prawidłowy przebieg loterii.
Loteria – dobre praktyki
Nie tylko podczas pisania projektu regulaminu loterii, ale już wcześniej, podczas zastanawiania się nad swoim pomysłem na loterię, warto sięgnąć do dobrych praktyk. Regulaminy rozmaitych promocji są na wyciągnięcie ręki - w internecie. Możemy w ten sposób zobaczyć, jak różne możliwości są stosowane i jak inni rozwiązali poszczególne kwestie. Co więcej, skoro regulamin został opublikowany, oznacza to, że został zatwierdzony przez dyrektora izby administracji skarbowej i jest od strony formalnej poprawny – dlatego jest dobrym wzorem do naśladowania.